QueensCare Health Centers
Emma Wolfe Healthy Belly, Happy Child Comments Off on But Organic is So Expensive…

But Organic is So Expensive…

Oprima aquí para leer esta articulo en español.

We have all heard by now that eating organic fruits and vegetables is ideal, but why is this? Is organic produce nutritionally superior? Well, the short answer is no. Studies have found no significant difference in nutrition between organically grown produce versus conventionally grown produce. So, does it taste better? Well, yes it does! In most cases, this is true.

Organic and sustainable farming practices are more aligned with traditional farming methods. There’s an emphasis on eating locally grown produce that is grown without the use of chemical pesticides. This means that the growers do not have to pick the fruits and veggies before they’re ripe so that they can travel great distances on cargo ships to get to your local grocery store. When produce is cultivated for its physical appearance and it’s longevity or shelf life, it is not allowed to reach it’s full flavor potential. Have you tasted an heirloom tomato and compared it to a conventionally grown tomato? There’s a big difference in its texture and taste. The conventionally grown tomato tastes like cardboard. This is because it was not allowed to fully ripen before it was picked and was then processed, sprayed with preservatives, and travelled thousands of miles for a beautiful display at the supermarket.

But organic fruits and vegetables are expensive, very expensive. Yes, this is usually true, but it doesn’t have to be!

Farmer's Market Bounty

We’ve been advocating shopping for fresh fruits and veggies at your local farmer’s market for several reasons, including the fact that farmer’s markets offer the most affordable way to buy organically grown produce. The beautiful, organic veggies in the picture above all came from our local farmer’s market.

  1. Organic head of cauliflower $2.50 per head compared to $2.99 per lb at the grocery store
  2. Organic carrots $2.00 per bunch (approximately 7-8 carrots)
  3. Organic beets $2.50 for a bunch (3 large beets)
  4. Organic zucchini and yellow squash $2.00 per lb

To find your local farmer’s market click here for the farmer’s market locator.

✿ Many farmer’s markets are now participating in the Market Match. Market Match is a program that doubles the CalFresh EBT (also known as food stamps) that you spend on fresh fruits and vegetables. So, if you spend $20 at the farmer’s market, Market Match will give you an additional $20 to spend that same day. Now this is a great way to get your organic or locally grown nonorganic fruits and vegetables!

MarketMatch Graphic

Happy Shopping! Happy Eating!

Please follow and like us:
Translate »
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial